• Doğaya ve Çevreye Saygı Yürüyüşü Yapıldı

  Eldivan Belediye Başkanlığı, Eldivan Kaymakamlığı ve Çankırı Karatekin Üniversitesi EldivanSağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ÇevreSağlığı Programı tarafından “Doğaya ve Çevreye Saygı Yürüyüşü” gerçekleştirildi.
  Eldivan Anıt Alanı`ndan başlayıp Bülbül Pınarı Mesire Alanı’na kadar süren yürüyüşte öğrenciler ve vatandaşlar çevreye zarar veren çöp ve materyalleri topladı. Yürüyüş Eldivan Kaymakamlığının yemek ikramı ile tamamlandı.
  Eldivan SHMYO Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İlknur Göl: “Bugünbiz burada Kaymakamlığımızın da bize verdiği destek ile çevre koruma, doğayı temiz tutma ve doğaya saygı amacıyla farkındalık etkinliği gerçekleştirmek istedik. Bu etkinlik kapsamındaSağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzun öğretim üyeleri ve öğrencileri ile Kaymakamlık, Belediye çalışanları ve halkımızla bu yürüyüşü gerçekleştirdik. Aynı zamanda çöp topladık. Bildiğiniz gibi Eldivan oldukça güzel bir yer fakat maalesef mesire alanlarımızı piknik ve sosyal kullanımlarımızla kirletiyoruz. Biz az da olsa bir farkındalık yaratabildiysek ne mutlu bize.“ şeklinde konuştu.
  Eldivan SHMYO Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü ÇevreSağlığı Programı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ülkü Nihan Yazgan Tavşanoğlu: “Biz doğaya saygı yürüyüşü yaptık ama aslında amacımız paylaştığımız ekosistemleri tanımak. Nelerle birlikte yaşadığımızı öğrencilerimize gösterip bu farkındalığı yaratmak amacıyla, böyle bir hedefle yola çıktık. Bundan sonraki süreçte de daha kapsamlı çalışmalarımız elbette ki olacak. Çünkü bu ortamda biz tek başımıza yaşamıyoruz, çevremizde pek çok canlı ile birlikte yaşıyoruz ve çevreye karşı bir sorumluluğumuz var.” dedi.
  Eldivan SHMYO Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü ÇevreSağlığı Programı Dr. Öğr. Üyesi İlker Şimşek: “Bülbül Pınarı`nda katı atık kirliliği vardı ve buna dikkat çekmek için burada bir yürüyüş yaptık. Hangi atığın katı atık, hangisinin geri dönüşüme gidecek atık olduğunu belirleyebilmeyi göstermek adına da bu yürüyüşü düzenledik. Bu etkinliğin amacına ulaştığını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.
  Eldivan SHMYO Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü ÇevreSağlığı Programı Dr. Öğr. Üyesi Okan Ürker: “Eldivan ve Çankırı için bu etkinliklerin arkası gelecek. Bu tarz etkinlikleri kısavadeli düşünmeliyiz. Bizim burada daha uzun vadeli, kalıcı çözümler üretmemiz gerekiyor. Bu da bir plan kapsamında yapılabilir. Bu plan da Üniversitenin, Belediyenin, Kaymakamlığın, sivil toplum kuruluşlarının ve özellikle halkımızın işbirliğiyle gerçekleşebilir.” dedi.