• Orta Doğu Film Gösterimleri Etkinliği, “Vaat Edilen Cennet’ Filmi ile Başladı

  ÇAKÜ Tarih Topluluğu tarafından başlatılan Orta Doğu Film Gösterimleri etkinliği, Filistin yapımı ‘Vaat Edilen Cennet’ filmi ile başladı.

  Etkinliğe, Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Özcan’ın yanı sıra çok sayıda Tarih Bölümü öğretim üyesi ve öğrenciler katıldı.

  Yönetmenliği Hany Abu-Assad tarafından yapılan ‘Vaat Edilen Cennet’ filminde, iki Filistinlinin Tel Aviv`de intihar saldırısı yapmak için giriştikleri çalışmaları konu edinilmiştir.

  Gerçek mekânlarda çekilen bu film ile Filistin ve İsrail özelinde Orta Doğu’nun içinde bulunduğu durum gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.

  Etkinlik bitiminde, gösterilen film üzerine ve bölgeye dair soru ve yorumlarla ilgili akademik tartışmalar yürütülmüştür.

  ‘Orta Doğu Film Gösterimleri’ etkinliği ile Pakistan’dan Fas’a kadar uzanan bölgede çekilen ve bölgenin kültürünü, sosyal ve dini hayatını, politik ve gündelik olaylarını aktaran filmlerin kesitler halinde sunulması ve izleyicilerin bölgedeki olaylar hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olması amaçlanmaktadır.

  Tarih Topluluğu tarafından her ay düzenli olarak gösterilecek filmlerin ardından film hakkında tartışmalar yürütülecektir. Tartışmalar, Orta Doğu Uzmanı ve Tarih Bölümü Öğr. Gör. Dr. Ali Çapar moderatörlüğünde gerçekleştirilecektir.