• Uluslararası İklim Değişikliği ve Ormancılık Konferansı Yapıldı

    Üniversitemiz Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezgin Özden’in başkanlığını, aynı fakülteden Dr. Öğr. Üyesi Üstüner Birben’in de başkan yardımcılığını yaptığı “International Conference on Climate Change and Forestry” isimli uluslararası konferans Türkiye Ormancılar Derneği tarafından Antalya’da düzenlendi.

    Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Sezgin Özden, iklim değişinin insanlığı tehdit eden bir olgu olarak son yıllarda bilim insanlarının daha çok ilgisini çektiğini, ormanların iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve sonuçlarına uyum sağlamak açısından insanoğlunun yönetebildiği yegâne kaynak olduğunu vurgulayan bir konuşma yaptı. Konunun güncelliği ve önemi nedeniyle yurtiçi ve yurtdışından birçok bilim insanı konferansa büyük ilgi gösterdi.

    Konferansa çeşitli ülkelerden birçok uzmanın yanında, Uluslararası Ormancılık Araştırma Örgütleri Birliği (IUFRO) Başkanı Dr. John Parrotta ve Avrupa Orman Enstitüsü (EFI) Başkan Yardımcısı Dr. Robert Mavsar da katılarak birer konuşma yaptılar. İklim değişimi ve ormancılık konusunda dünyaca ünlü Alman Prof. Dr. Marc Haneweinkel ve İngiltere’den Prof. Dr. Stephen Woodward’ın da bilimsel sunumlar yaptıkları konferans, 12-15 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. Konferansın son oturumunda tartışılarak kabul edilen konferans kararları başta ilgili uluslararası kuruluşlar olmak üzere tüm dünyaya duyurulacak.

    Konferansın son günü gala yemeğinden sonra Prof. Dr. Oktay Özkazanç, Prof. Dr. Stephen Woodward ve Prof. Dr. Sezgin Özden’den oluşan trio, katılımcılara küçük bir Klasik Türk Müziği Konseri verdi.